PLUSZOWY MIŚ

niedziela, 13 czerwca 2010

Metoda NVC, metoda Porozumienia bez przemocy

Jesteśmy po całodziennych ,sobotnich warsztatach, drugich w tym roku.
Spokojne, pełne nadziei i optymizmu, z pokładem nowych pomysłów( używania słów, empatii) reagowania na zachowania dzieci, słowa dorosłych...
Tak na prawdę, jeśli dziecko woła " nienawidzę Cię..." - to woła  " pomóż mi !" " zrozum!" , " zaopiekuj się mną..." itd itd.
Z nami, dorosłymi jest identycznie.
Założenia Rosenberga są tak oczywiste - wszyscy ludzie mają takie same potrzeby (lista w przedszkolu) i różne strategie ich zaspakajania............Rozmowa na poziomie potrzeb i uczuć otwiera drogę kontaktu, pozwala zajrzeć nam w głąb siebie, zrozumieć siebie i w rezultacie być czytelnym ....Jakie to proste.....a jednocześnie z różnych powodów jak trudne......
Jeśli dorosły może czuć się sfrustrowany, smutny, przytłoczony, przestaszony, skrępowany, zrozpaczony, zaskoczony, zaniepokojony................i radzi sobie z niezależnej pozycji, to wyobraźmy sobie dziecko, które może czuć dokładnie to samo i z zależnej pozycji jest w tym momencie karcone, ustawiane, odsyłane do pokoju................pouczane bądź bagatelizowane " nic się przecież nie stało ".
Jesteśmy pełni nadziei, że zechcą Państwo poznać metodę NVC bliżej.
Zachęcamy do rozmów z nami. Jeśli tylko jeden z Rodziców będzie chętny - rozpoczniemy warsztaty w naszym przedszkolu, być może dojazdy do Józefosławia mogłyby być dla Państwa męczące.
Jednakże zachęcamy serdecznie do udziału w nich, są finansowane z Uni, korzystają Rodzice z Warszawy, ponieważ względy finansowe są dla nich bardzo ważne ( płatne warsztaty metody NVC, która daje konkretne narzędzia do stosowania w życiu , są dość drogie..).

Z wyrazami szacunku dla Państwa, którzy pełnicie niesamowicie ważną, odpowiedzialną i trudną rolę Rodziców - zespół PM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz