PLUSZOWY MIŚ

czwartek, 27 lutego 2014

informacja

Kilkoro dzieci zachorowało na ospę. Prosimy o skierowanie uwagi na dzieci, te , które osłabione lub zmęczone mogą być już również chore..
Ospa jest chorobą wirusową - zakaźną wieku dziecięcego i leczy się ją objawowo, warto wówczas , aby dziecko dużo odpoczywało.Ospa wietrzna

Ospa wietrzna
Ospa wietrzna to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, ale występuje również u dorosłych. Jest wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (Varicella zoster). Od chwili kontaktu z chorą osobą, do pojawienia się objawów musi upłynąć 14-21 dni (taki jest okres wylegania ospy).
Zakażenie następuje drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni. Wirus jest obecny w ślinie oraz w płynie w pęcherzykach ospowych. Głównym objawem choroby jest wysypka o różnej morfologii zmian: najpierw czerwone plamki, następnie pęcherzyki z płynem przezroczystym, czasem mętnym, a w końcu strupki, które odpadają. Zmiany skórne mogą mieć różne nasilenie, od pojedynczych wykwitów, do nasilonych zmian na całym ciele, owłosionej skórze głowy i śluzówkach jamy ustnej, a także w okolicach intymnych. Wysypce może towarzyszyć stan podgorączkowy lub gorączka powyżej 38oC. Objawy ustępują po 10-14 dniach.
Leczenie ospy wietrznej jest objawowe:
  • w przypadku gorączki stosuje się leki obniżające gorączkę (paracetamol, preparaty ibuprofenu),
  • nie należy stosować aspiryny,
  • zaleca się obfite pojenie,
  • smarowanie zmian skórnych wodnym roztworem gencjany lub stosowanie leków odkażających,
  • w przypadków małej ilości zmian pęcherzykowych wystarczą codzienne kąpiele pod prysznicem, delikatne wycieranie skóry po kąpieli (dotykanie, a nie tarcie),
  • w przypadku nasilonych zmian skórnych zaleca się kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu,
  • nie zaleca się stosowania pudrów, papek na zmiany skórne.
W wybranych przypadkach w leczeniu ospy stosuje się preparaty przeciwwirusowe na receptę. Przebieg ospy wietrznej zwykle jest łagodny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz