PLUSZOWY MIŚ

czwartek, 22 maja 2014

człowiek rozwija się poprzez poznanie ( wszystkimi zmysłami) i doświadczenie

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami i umożliwiamy im to a na zajęciach si nawet namawiamy... Oto krótka notka o Plastyczności mózgu
"Czy wiesz, że Twój mózg jest plastyczny przez całe życie? Oznacza to, że dostosowuje się on do wpływających do niego bodźców sensorycznych (zewnętrznych i wewnętrznych), jest podatny na zmiany i uczenie się. Dzięki temu, pod wpływem odpowiedniej terapii mogą poprawiać się zaburzone lub utracone umiejętności i funkcje. Teoria i praktyka integracji sensorycznej bazują na zjawisku plastyczności układu nerwowego. Całą wiedzę o otaczającym świecie czerpiemy za pośrednictwem układów zmysłowych naszego organizmu. Podwalinami teorii integracji sensorycznej są przyswajanie i przetwarzanie informacji z różnych systemów czuciowych przez centralny układ nerwowy. Bez prawidłowo działających układów zmysłowych nasz mózg byłby tylko pustym naczyniem."Dlatego tak wiele zajęć w naszym przedszkolu , to ukierunkowane zajęcia ruchowe, taniec, rytmiczne zajęcia dramowe.
Na placu zabaw przedszkolaki same wybierają aktywności, które działają stymulująco na układ nerwowy i w zasadzie nie należy w tym dzieciom przeszkadzać, lecz jedynie umiejętnie asekurować, aby dziecko miało poczucie wolności i sprawczości ( przy ukazji buduje adekwatną samoocenę). Aktywności niżej wymienione są uwielbiane przez dzieci, najprawdopodobniej dlatego, że stymulują bardzo mocno ich rozwój i umiejętności uczenia się. Są to:
zabawy w piachu( zimą na śniegu, podczas deszczu  - z wodą w kałużach), dotykanie, przesypywanie ( układ dotykowy, koordynacja wzrokowo-ruchowa)
bujanie ( układ przedsionkowy)
wspinanie( koordynacja całego ciała, układ przedsionkowy, propriocepcja,)
skakanie (jw.)
kręcenie się na karuzeli(układ przedsionkowy)
odpychanie się obunóż na jeździkach
łapanie, kopanie piłki
bieganie w koło
przechodzenie po ruchomych kładkach, przez tunele, chowanie się w małych przestrzeniach
granie w klasy i inne podwórkowe zabawy to nic więcej jak prawdziwy i intensywny  trening mózgu.
Więc bawmy się!

Kadra


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz