PONIEDZIAŁEK
Śniadanie: Kawa zbożowa z mlekiem
Pieczywo mieszane ,masło
szynka gotowana , ser biały ze szczypiorem
ogórek małosolny
herbata miętowa
OBIAD: Zupa ryżanka z pomidorami i
natką pietruszki
Placki z jabłkiem ,
sałatka owocowa
Kompot
z wiśni
Podwieczorek: ciasto drożdżowe
Kolacja: pieczywo mieszane , masło
Wędlina , serek wiejski
Papryka zielona i żółta
herbata rumiankowa
WTOREK
Śniadanie: pieczywo tostowe żytnie, masło
Ser gouda , wędlina
kiełki
z brokuły , papryka czerwona
Kakao ,herbata zielona
OBIAD: Zupa barszcz ukraiński z białą fasolą
Zapiekanka
makaronowa ze szpinakiem
kurczakiem grillowanym i sosem czosnkowym
kompot z malin
Podwieczorek: Jabłko
Kolacja: Pieczywo mieszane ,masło
Wędlina ,pasta twarogowa z warzywami
sałata lodowa
herbata rumiankowa
ŚRODA
Śniadanie: lane kluski na mleku
chleb żytni ,masło
jogurt ziarnisty,
dżem
truskawkowy
herbata owocowa
OBIAD: Zupa selerowa ( krem ) z groszkiem ptysiowym
Paluszki rybne
ziemniaki ,
surówka z kiszonej kapusty
Kompot z jabłek
Podwieczorek: Krakersy
Kolacja: sałatka włoska: makaron
pełnoziarnisty,
Warzywa ,ser żółty, szynka, olej z wiesiołka
CZWARTEK
Śniadanie: owsianka na mleku 1,5%
bułka grahamka ,masło
pasztet drobiowy ,ser gouda
sałata , ogórek kiszony
herbata miętowa
OBIAD:
Zupa szpinakowa z jajkiem
Pieczeń rzymska w sosie pomidorowym
Kasza jaglana ,
buraczki gotowane
Podwieczorek: Gruszka
Kolacja: Rogal drożdżowy , masło
Serek waniliowy
Dżem porzeczkowy
Herbata owocowa
PIĄTEK
Śniadanie: Kakao
pieczywo mieszane ,masło
twarożek z ziołami
kabanosy , kiełki rzodkiewki , papryka żółta
herbata rumiankowa
OBIAD: Zupa barszcz biały
Ryż jaśminowy zapiekany z jabłkami prażonymi (własne przetwory)
fruktozą i cynamonem
fruktozą i cynamonem
Kompot owocowy
Podwieczorek: Pestki słonecznika
Kolacja: pieczywo mieszane, masło
(wiejskie) Jajecznica
ze szczypiorkiem
herbata miętowa
W naszych sałatkach OLEJ Z WIESIOŁKA
Choć łatwo spotkać ją na łące lub przy drodze, roślina o drobnych, żółtych kwiatach może łatwo ujść naszej uwadze. Niepozorny wiesiołek to jednak źródło dobroczynnych kwasów tłuszczowych o wszechstronnym zastosowaniu. Olej tłoczony z jego nasion między innymi upiększa i zbija cholesterol.
Źródłem zalet oleju z wiesiołka jest jego skład, zdominowany przez nienasycone kwasy tłuszczowe, pełniące bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Aż 70 proc. z nich stanowi kwas linolowy, wykazujący między innymi działanie przeciwnowotworowe i antymiażdżycowe. Jest ceniony również za właściwości upiększające, dlatego znajdziemy go w wielu kosmetykach oraz suplementach diety nastawionych na poprawę stanu skóry.
Kolejnym niezwykle ważnym składnikiem oleju z wiesiołka jest kwas gamma-linolenowy, który podobnie jak linolowy należy do grupy kwasów omega-6 mających szczególne znaczenie dla właściwego rozwoju kobiecego organizmu. Ich rolą jest między innymi poprawa pracy układu rozrodczego a także stymulowanie wzrostu komórek włosów i skóry. Sam kwas gamma-linolowy poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.
Jego zawartość w oleju z wiesiołka stanowi około 10 proc, natomiast resztę jego składu uzupełniają kwasy oleinowy, palmitynowy i stearynowy. W dobroczynnym wyciągu znajdziemy również witaminę E, odpowiedzialną za walkę z wolnymi rodnikami powodującymi starzenie się skóry, a także niewielkie ilości minerałów, w tym cynk, selen i magnez. Antymiażdżycowe właściwości oleju z wiesiołka wspierają obecne w nim fitosterole, które blokują wchłanianie złego cholesterolu i tym samym zmniejszają jego stężenie we krwi.
Olej z wiesiołka jest również sprzymierzeńcem odchudzających się, ponieważ zapobiega magazynowaniu się tłuszczów i ułatwia ich spalanie, a także pomaga usunąć toksyny z organizmu. Po olej w formie czystej lub suplementy na jego bazie powinny sięgać również osoby starsze, ponieważ łagodzi dolegliwości reumatyczne wspomagając regeneracje tkanek łącznej i chrzęstnej. W trwającym sezonie grypowym warto również zamienić na niego oliwę dodawaną do sałaty, ponieważ olej wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami dróg oddechowych oraz gardła.
Jeśli mamy zamiar stosować olej z wiesiołka w czystej formie, koniecznie musi być tłoczony i jedzony na zimno, ponieważ podgrzany traci swoje właściwości. Kosmetyki wzbogacone o ten składnik zapewnią jędrną i elastyczną skórę, a olej nałożony na końcówki włosów skutecznie je zregeneruje.
Zdaniem wielu badaczy, olej z wiesiołka wykazuje także działanie antyrakowe, zwłaszcza w kwestii zwalczania nowotworów piersi i sutka. Dowiedziono, że zawarty w nim kwas gamma- linolenowy jest w stanie zahamować wzrost agresywnego raka piersi i wspomaga terapię zwiększając skuteczność leków.
Olej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i gamma-linolenowy, oleinowy, palmitynowy i stearynowy, a także fitosterole, białko, enzymy, witaminę E oraz minerały, w tym cynk, selenoraz magnez.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz