PLUSZOWY MIŚ

środa, 24 lipca 2013

wiśnie z własnego ogrodu

W tym tygodniu, aż do końca sezonu , na naszych stolikach królować będą wiśnie. Znajdą je dzieci w każdym kompocie, w kiślu własnej roboty, w cieście, czy świeże na podwieczorek..
Wiśnie w naszym przedszkolu pochodzą z bezpiecznej, własnej plantacji. Zamroziliśmy już również na zimę....Lecznicze właściwości wiśni

  

Wiśnia, Cherry, Kirsche (Prunus cerasus L.)

Wiśnia – wiśnia zwyczajna (Prunus cerasus L.), obecnie uprawiana forma wiśni powstała w wyniku naturalnego skrzyżowania dwóch dzikich form: czereśni ptasiej Prunus avium L. z wisienką stepową Prunus fruticosa Pall. Oba te gatunki dają do dziś naturalne mieszańce w środkowej i południowo- wschodniej Europie oraz na Kaukazie. Dlatego właśnie te rejony uważa się za miejsce narodzin wiśni zwyczajnej. Wiśnia jest drzewem o wysokości od 3 do 6 m. Jej liście są jajowate lub eliptyczne. Owocem jest kulisty, połyskujący pestkowiec.

Około VIII w. po Chrystusie wiśnia pojawiła się na terenie dzisiejszej Francji, a do końca XVI w. podbiła całą Europę. W Nowym Świecie pojawiła się dopiero w XVIII w. Odmiany uprawne wiśni, wywodzące się od wiśni zwyczajnej (pospolitej), dzielimy na szklanki oraz na wiśnie sokowe o soku ciemnym, barwiącym. Do wiśni zaliczamy także czerechy – mieszańce wiśni z czereśnią. Wiśnie są uprawiane na szeroka skalę, głównie na potrzeby przemysłu spożywczego.
Owoce wiśni zawierają duże ilości kwasów owocowych, również pektyny (rodzaj błonnika). Wiśnie stabilizują pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia. Działają też korzystnie na skórę. Zawierają substancje, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Przemywanie powiek naparem z suszonych kwiatów wiśni pomaga np. przyzapaleniu spojówek. Natomiast kąpiele z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni wskazane są dla osób cierpiących na reumatyzm.
Witaminy i składniki odżywcze zawarte w wiśniach:
  • WITAMINA C – 12 mg 17% RDA
  • WITAMINA K 10 µg 13% RDA
  • KWAS FOLIOWY – 8µg 5% RDA
  • POTAS – 115 mg 5% RDA
  • MIEDŹ – 100µ g 5% RDA
  • WITAMINA B1 – 0.1 mg 5% RDA
  • WITAMINA B2 – 0.1 mg 5% RDA
  • ŻELAZO – 0.5 mg 4% RDA
Zdrowa dieta, właściwości prozdrowotne wiśni:
- źródło błonnika

- obniżają poziom cholesterolu

- pomagają na serce i nerki

- zapobiega anemii

- obniżają gorączkę

- poprawiają apetyt

Dary natury – domowa apteczka naturalnie
Pektyny zawarte w wiśniach ułatwiają wiązanie i wydalanie z organizmu toksycznych związków, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Przy chorobach serca i krążenia, wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz nerek, korzystnie oddziałują kwaśniejsze odmiany wiśni, które poprawiają też apetyt (polecane niejadkom) i regulują trawienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz