I
dekada II tydzień
PONIEDZIAŁEK
Śniadanie:kluski
lane na mleku
kanapka;bułka grahamka,masło,
sałatka
wiosenna:(sałata,ogórek,pomidor,jajko,rzodkiewka,szczypiorek, olej z pestek
dyni)
herbata zielona
jabłko
Obiad: Zupa z pomidorami ,czerwoną fasolką i bazylią
bułki na parze,z sosem
jogurtowo-owocowym
marchew z jabłkiem
kompot owocowy
Podwieczorek:paluszki
z sezamem
Kolacja:Pieczywo
mieszane,masło
pasta jajeczna,szynka z indyka
pomidor,sałata,ogórek zielony
herbata miętowa
jabłko
WTOREK
Śniadanie:Płatki
kukurydziane z mlekiem
bułka grahamka,masło
ser żółty,
rzodkiewka,pomidor,sałata
ananas
Obiad: Zupa ogórkowa
Naleśniki (z mąki pełnoziarnistej)
z owocami (lub) białym serem
kompot jabłkowy
Podwieczorek:krakersy,
pestki słonecznika
Kolacja:sałatka
jarzynowa (młoda)
bułka ziarnista,masło
herbata rumiankowa
śliwki
ŚRODA
Śniadanie:kakao
jajcznica na szynce
chleb razowy,masło
herbata zielona
Obiad: Zupa
owocowa z makaronem bezglutenowym wzbogaconym w omega 3
Leczo z kiełbaską, cukinią, papryką i
świeżymi pomidorami
kompot jabłkowy
Podwieczorek:gruszka,ananas
Kolacja:pieczywo
mieszane,masło
serek topiony,polędwica sopocka
pomidor,rzodkiewka,papryka
herbata miętowa
jabłko
CZWARTEK
Śniadanie:Płatki
owsiane na mleku
rogal drożdżowy,masło
miód,powidła śliwkowe
herbata z cytryną
OBIAD: Zupa
z botwinką i jajkiem
makaron żytni ze szpinakiem,
czosnkiem pomidorem koktajlowym i prawdziwą śmietaną
kompot jabłkowy
Podwieczorek:babka
piaskowa
Kolacja:
sałatka grecka z oliwą z oliwek, ziołami i sokiem z cytryny
pieczywo mieszane,masło
herbata rumiankowa
banan
PIĄTEK
Śniadanie:mleko
do picia(sojowe)
pieczywo mieszane,masło
pasztet drobiowy,ogórek
małosolny
wędlina,sałata,rzodkiewka
herbata z cytryną
OBIAD: Zupa z soczewicą czerwoną
placki ziemniaczane z mąki żytnio
– orkiszowej z czosnkiem
sałatka : brokuł,kalafior,seler
naciowy,
marchew z olejem lnianym i
ziołami
kompot jabłkowy
Podwieczorek:koktajl
owocowy
Kolacja;bułka
z ziarnem,masło
pasta z makreli,ser pleśniowy
pomidor koktajlowy,ogórek
zielony,sałata
melon
JAGODY wspomagają leczenie wielu chorób
Jagody są pyszne i zdrowe. Leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Suszone jagody szybko likwidują biegunki. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów.
W czasach, gdy nie znano antybiotyków, czarnymi jagodami leczono zakażenia, tyfus, a nawet polio. Zwalczano nimi gronkowca. Do dziś lekarze zalecają jedzenie jagód podczas kuracji przeciwko glistom i owsikom u dzieci.
Jagody i borówki - smaczne lekarstwa
Nasze prababki i babki traktowały czarne jagody jak cudowny lek na wiele chorób, który musiał być w domu. Z kolei Indianie wierzyli w uzdrawiającą moc owoców borówki wysokiej. Jagody i borówki amerykańskie warto jeść na surowo, ale możemy je też dodawać do ciast i deserów, nadziewać nimi pierogi i bułeczki drożdżowe. Bardzo smaczne są przyrządzane z nich zupy, kompoty i soki. Można też zamrozić surowe owoce, zwłaszcza borówki amerykańskie. Są odporne na niską temperaturę i po rozmrożeniu nie tracą nic ze swego smaku i wyglądu. Napary z suszonych owoców borówki i jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.
W czasie biegunki dobrze jest pić sok z jagód lub napar z suszonych jagód. Dzięki dużej zawartości garbników jagodowy sok i napar uszczelniają błony śluzowe żołądka, neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii i spowolniają ruchy robaczkowe jelit. Sok z jagód jest uznawany za antidotum na zatrucia, gdyż wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny, a także chroni przed pylicą. Zalecano go więc pracującym w kamieniołomach, cementowniach czy kopalniach.
Borówka amerykańska działa skuteczniej w profilaktyce chorób nowotworowych, a czarna jagoda ma silniejsze właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe, ponieważ zawiera więcej garbników.
Jagody i borówki amerykańskie kupuje się najczęściej w litrach, natomiast przepisy w książkach kucharskich podają ilość owoców jagodowych w kilogramach. Dlatego pamiętaj, że 1 litr jagód = 0,58 kg
Borówki amerykańskie i jagody - najlepsze przeciwutleniacze
Jest bardzo ważne, by w naszej codziennej diecie nie zabrakło pokarmów, które zawierają przeciwutleniacze niszczące wolne rodniki. Spośród 40 owoców i warzyw uznawanych za naturalne źródła antyutleniaczy najwięcej ma ich borówka amerykańska. Podobnie do borówek działają czarne jagody. Pod jednym względem są nawet skuteczniejsze: zawierają bowiem przeciwutleniacz z rodziny antocyjanów, którego nie mają w swoim składzie borówki amerykańskie. Jest to mirtylina odpowiedzialna za uelastycznienie naczyń krwionośnych, ale nie tylko. Wraz z żelazem bierze również udział w produkcji czerwonych ciałek krwi. To dzięki temu skutecznie przeciwdziała anemii.
Jagody i borówki źródłem witamin
Antyutleniacze pochodzące z jagód i borówek amerykańskich obniżają poziom „złego" cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom „dobrego" (HDL). W tym działaniu są wspomagane przez znajdujące się w owocach pierwiastki mineralne, zwłaszcza selen, cynk, miedź i mangan, oraz witaminy C, A, B, PP. Swój znaczący udział ma w tym również błonnik, dzięki któremu spora część cholesterolu jest usuwana z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną one do układu krwionośnego. Zawarte w borówkach amerykańskich fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, blokują skutecznie działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych (np. niektórych nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby), zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podobne, antynowotworowe właściwości mają też obecne w borówkach dwa kwasy - foliowy i egalowy. Ten pierwszy wspomaga ochronę organizmu przed rakiem macicy, a w czasie ciąży umożliwia prawidłowy rozwój płodu w łonie matki. Kwas egalowy natomiast przeciwdziała rozwojowi nowotworów płuc, przełyku oraz krtani.
Jagody w aptece
Dobroczynne właściwości jagód i borówek są wykorzystywane w lekach. Świeże jagody oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą podobnie jak insulina, regulujące poziom cukru we krwi. Suszone liście jagód są jednym ze składników diabetosanu, mieszanki ziołowej dla cukrzyków. Ekstrakty z jagód znajdują się w preparatach okulistycznych. Stosuje się je zarówno w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Pomagają też po wielogodzinnej pracy przy komputerze.
Barwniki znajdujące się w skórce borówki – antocyjany – to bardzo silne antyutleniacze, poprawiające krążenie krwi, ostrość widzenia, stan skóry, pomocne w leczeniu cukrzycy. Inne związki zawarte w borówce mają działanie antynowotworowe, zmniejszają poziom cholesterolu, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego. Ostatnio odkryto, że jedzenie borówek odwraca przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci.
Na powierzchni jagód widać delikatny woskowy nalot, którego nie należy ścierać, bo osłania owoce m.in. przed wysychaniem. Wewnątrz kryje się przezroczysty smaczny miąższ z licznymi nasionkami.
Owoców borówki amerykańskiej nie myje się przed spożyciem. Owoce te najlepiej jeść na surowo, a jedyną polecaną metodą konserwowania jest mrożenie.
Żeby mieć świeże owoce w ogrodzie przez kilka miesięcy, warto posadzić krzewy kilku odmian. Jednak – wbrew temu, co mówią niektórzy – posadzenie kilku krzewów nie jest koniecznością. W małym ogródku można posadzić pojedynczy krzew, który również będzie dostarczać owoców.
ht
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz