PLUSZOWY MIŚ

środa, 28 maja 2014

to nie różyczka

Lekarz się pomylił. Wczoraj mama Adasia zadzwoniła do nas z tą informacją.
Żadne dziecko w przedszkolu nie choruje obecnie na rózyczkę.

Różyczka: choroba zakaźna. Wysypka i powiększone węzły chłonne to objawy różyczki

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Różyczka to choroba wieku dziecięcego. Najczęściej chorują na różyczkę dzieci między 5. a 15. rokiem życia, co nie znaczy, że nie zdarza się różyczka u dorosłych. Pierwsze objawy różyczki to wysypka pojawiająca się za uszami i charakterystyczne powiększenie węzłów chłonnych. Zdarza się również, że różyczka nie daje żadnych objawów.

Różyczka u dzieci

Różyczka u dziecka jest traktowana przez pediatrów jako choroba zakaźna, ale banalna, nie wymagająca specjalnego leczenia. Większość dzieci (ok. 70 proc.) przechodzi ją bardzo łagodnie (lub z niewielkimi objawami), nawet bez wysypki - to dlatego różyczka sprawia trudności w diagnozowaniu.


Różyczka: objawy

Pierwszym objawem różyczki jest wysypka, która początkowo pojawia się za uszami, potem na twarzy, a po upływie doby schodzi na tułów i kończyny. Wysypka przy różyczce nie swędzi, przybiera postać niewielkich bladoróżowych plamek, zazwyczaj wyglądających jak wysypka uczuleniowa na przykład na leki. Może pojawić się gorączka - nawet do 39oC. Charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych - na karku i potylicy. Węzły są niebolesne. Niekiedy powiększenie węzłów jest jedynym objawem zakażenia wirusem różyczki. Powiększenie węzłów może utrzymywać się dłużej niż wysypka. Wysypka trwa 2-3 dni po czym blednie i zanika po około 5 dniach bez pozostawiania śladów. Niekiedy różyczce towarzyszy zapalenie gardła.

Różyczka: leczenie

Różyczkę leczy się objawowo. Podaje się leki obniżające gorączkę. Chory na różyczkę powinien pozostać w łóżku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz