PLUSZOWY MIŚ

czwartek, 25 czerwca 2015

Dziś o bujaniu, huśtaniu i kołysaniu.

Dzieci - Rola bujania i huśtania w rozwoju dziecka

Dziecko przez okres dziewięciu miesięcy rozwoju prenatalnego przyzwyczajone było do określonych ruchów, czuło bicie serca matki, samo poruszało się – robiło fikołki, kopało.Kołysanie jest dla niego naturalne przypomina ono ruchy, które malec odczuwał w życiu płodowym. Kołysanie, a później huśtanie jest niezbędne dla właściwego rozwoju dziecka. Jeszcze kilkanaście lat temu panował pogląd, że kołysanie i noszenie jedynie „rozpuszcza” dziecko. Badania naukowe udowodniły, że kołysanie to bardzo istotny bodziec stymulujący rozwój niemowlęcia - pomaga w wytwarzaniu się połączeń w mózgu między neuronami, co zwiększa potencjał intelektualny pociechy. Kołysanie jest dla uspokajające – maleństwo przestaje płakać, kiedy doświadcza monotonnego ruchu. 

Kołysanie pobudza mózg do aktywności. Dziecko odkrywa, że istnieje zależność między zmianą pozycji ciała, a tym co widzi. Bujanie pomaga zapanować nad równowagą. Bujanie niemowlęcia powinno w różnych kierunkach : w przód, w tył oraz na boki. Naukowcy są zgodni, że wpływa pozytywnie wpływa na rozwój układu przedsionkowego.

To część systemu nerwowego, odpowiedzialna za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową. Najintensywniej rozwija się w pierwszych dwóch latach życia. To dzięki dziecko nauczy się skakać na jednej nodze, chodzić po krawężniku, wchodzić po schodach i jeździć na rowerze. Kołysania nie ogranicza się do monotonnego lulania przed zasypianiem – powinno stanowić część zabawy mającej związek z aktywnością fizyczną. Kołysanie rozwija wyobraźnię przestrzenną malucha, pobudza zmysły dotyku, wzroku i węchu . Kołysane dziecko szybciej nauczy się siedzieć raczkować i chodzić. 

RADOŚĆ ZABAWY
Nie ma małego dziecka, które nie lubi takich zabaw jak: samolot, helikopter, huśtanie na nodze mamy. Najprzyjemniejsze dla malca jest jeżdżenie na plecach rodziców, czy na koniku na biegunach. Niemowlę głośno śmieje się, kiedy delikatne podrzucane lub huśtane na huśtawce. Na początku najlepiej korzystać z huśtawki, która ma zabezpieczony przód i tył z siedzeniem w kształcie krzesełka. Dobrym pomysłem są  domowe huśtawki, wykonane z drewna lub plastiku. Korzystne jest wspieranie stymulacji rozwoju poprzez przyjemność. W trakcie huśtania widzimy na buzi małego człowieka cudowny, przepiękny uśmiech, który najlepiej oddaje radość , jaką odczuwa dziecko. 
huśtawka powinna spełniać wszystkie zasady bezpieczeństwa. Huśtawka musi zapewniać możliwość oglądania otaczającego świata, dotykania zróżnicowanych powierzchni, ćwiczenia chwytania, poznawania reakcji swojego ciała. Warto zobaczyćhttp://www.patiimaks.pl/Product.aspx?name=hustawki-i-lezaczki-dzieciece&cat_name=hustawki-i-lezaczki-dzieciece&cat_id=42&page= 1Dobrym rodzajem huśtawki jest huśtawka z opon, która buja maluchy we wszystkich kierunkach. Jeżeli w mieszkaniu mamy za mało miejsca, aby zamontować huśtawkę, warto wychodzić z dziećmi jak najczęściej na huśtawki. Huśtanie ułatwia nawiązanie nowych znajomości. Na placu zabaw zawsze są dzieciHuśtanie się rozwija umiejętności społeczne, ponieważ dziecko musi dzielić się huśtawką, poczekać na swoją kolej, a w trakcie czekania i zabawy nawiązuje kontakt z rówieśnikami, rozmawia z nimi, wymyśla nowe zabawy. Tradycyjne huśtawki mają możliwość bujania się t w przód i tył. Huśtawki do powieszenia w domu huśtają malca się na wszystkie strony, naśladując i naturalny ruch dziecka. Psychologowie od lat powtarzają, że huśtając dzieci wychowujemy geniuszy.
Jak wybrać kołyskę?
Po latach niebytu do łask rodziców wracają kołyski, Przy wyborze kołyski powinno się zwracać uwagę na to, czy jest w niej wystarczająco dużo miejsca, aby maluch mógł swobodnie zmieniać pozycje, np: przekręcać się z pleców na brzuch i odwrotnie. Ponadto kołyska powinna możliwość przyczepienia zabawek, które stymulują zmysł wzroku i zachęcają do chwytania i dotykania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz