PLUSZOWY MIŚ

środa, 13 stycznia 2021

Zabawy dla dzieci z klamerkami (spinaczami).

 

Przypinanie spinaczy do ubrania.

Szczególnie warto umieścić je na ramionach, bo dzięki temu, że dziecko będzie zmuszone użyć drugiej ręki – przekroczy linię środka swojego ciała. Jest to bardzo istotne w kształtowaniu się schematu ciała. Ćwiczenia linii środka mają za zadanie stymulować do nawiązywania nowych połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi. Przekraczanie linii środka jest też ważne w przyszłej nauce pisania.

Przypinamy dziecku spinacze, a ono ma je zdjąć. Im dziecko jest starsze tym można tę zabawę modyfikować np. mając kolorowe spinacze poprosić je o zdjęcie konkretnego, możemy również poprosić o zdjęcie z prawej ręki lub lewej, albo powiedzieć kolor spinacza po angielsku. Zawsze dostosowujemy instrukcję do umiejętności dziecka. Lubię zabawy dla dzieci, które mają też walory edukacyjne.

Przypinanie spinaczy do miski, talerzyka lub koszyka

Ta zabawa jest genialna w swojej prostocie. Do środka wrzucamy garść spinaczy i pokazujemy dziecku, że można je przypinać. Dziecko jednocześnie ćwiczy siłę mięśni nadgarstka, chwyt pęsetkowy, rotację dłoni i koordynację wzrokowo-ruchową. Tak, właśnie pracując z takim niepozornym spinaczem z kilka złotych. Zabawy dla dzieci ze spinaczami bawią i uczą.

Sortowanie kolorów

Najlepiej by było żebyście mieli spinacze w podstawowych kolorach: żółty, czerwony, niebieski i zielony. My akurat takich nie mamy i nigdzie w okolicy nie mogłam takich kupić. Ale, to nic straconego – użyliśmy tych dwóch. Białe pudełko pomalowałam farbą po bokach (można też okleić papierem kolorowym) i włożyłam do środka spinacze.

Pokazujemy, dziecku nazywając kolory, jak się ja sortuje: kolor ma odpowiadać spinaczowi. Jest to bardzo prosta zabawa, dzięki której Wasze dzieci szybko nauczą się kolorów.

Przenoszenie małych rzeczy spinaczem

Potrzebujemy:

  • 2 małe miseczki postawione najlepiej na tacy
  • spinacz
  • małe, miękkie przedmioty do przenoszenia (piórka, małe pomoniki)

Zadaniem dziecka jest przenoszenie za pomocą spinacza przedmiotów z jednej miski do drugiej.

Przypinanie spinaczy do wieszaka

Potrzebujemy:

  • wieszak z cienką rurką na dole
  • spinacze

Pokazujemy dziecku, jak przypinać spinacze do wieszaka. Ta zabawa jest o tyle fajna, że dziecko nie siedzi przy stoliku, tylko wykonuje pracę całego ciała: kuca, robi skłon i się podnosi.

Przypinanie spinaczy do sznurka

Jak za starych dobrych czasów:) Starszym dzieciom możecie dać dodatkowo małe kawałki materiału do przypięcia, a młodsze zadowolą się samą czynnością przypinania. Ja przywiązałam jeden koniec sznurka wyżej, dzięki temu zrobiliśmy mini zjeżdżalnie dla spinaczy.

autorka: Anna Trawka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz