PLUSZOWY MIŚ

wtorek, 2 lipca 2013

plany na wakacje w przedszkolu

Wakacje będą w naszym przedszkolu czasem utrwalania wiedzy i nabywania umiejętności niezbędnych człowiekowi do harmonijnego rozwoju ( np. umiejętność odpoczynku , wspólnoty w zabawie, pomocy innym, odnalezienia się w sytuacjach zagrożenia życia lub niebezpiecznych sytuacjach , nad rzeką/jeziorem, w lesie , przy ognisku).
Inspirują nas :
  1. - Zabawy oparte na teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera.
  2. - Przyroda jako element zabaw wspierający rozwój postrzegania zmysłowego ( będziemy uczyć się z czego powstaje chleb, wybierać ziarenka i piec go, będziemy obserwować zjawiska przyrodnicze i bawić się w łowienie ryb, będziemy skakać jak żaby nad stawem, chodzić jak słonie w afryce, biegać jam małpki  w buszu..............).

  3. Bank pomysłów na zabawy:
  • zabawy z kolorami przyrody,
  • poznawanie świata zwierząt,
  • ciekawostki świata roślin,
  • zjawiska nie tylko przyrodnicze,
  • wynalazki dla ludzi i dla świata,
  • emocje związane z doświadczaniem i wzbudzanie dziecięcej ciekawości świata,
  • kiedy ciepło ale pada, można sobie pogadać.

wiedza przekazywana podczas wakacji to np.:

Ptaki nielataki i dziwaki
Niektórym może się wydawać, że każdy ptak potrafi latać. Nie jest to jednak prawda. Są na świecie tzw. nieloty, które mimo iz należą do gatunku ptaków, z lataniem nie maja wiele wspólnego. Bo czy ktoś kiedyś widział latającego pingwina? Pingwiny mają skrzydła, ale nie potrafią z nich korzystać w „tradycyjny” sposób. Pingwiny wola pływać i w wodzie poruszają się zwinnie i bardzo szybko.
Inne nieloty to np. strusie, które jak się okazuje wcale latania do szczęścia nie potrzebują. Maja silne, szybkie nogi, potrafią znakomicie biegać.
Przetestuj ciekawostki:
  • Ptaki np. skowronki potrafią śpiewać nieprzerwanie na jednym wydechu bardzo długi czas. Nie muszą co chwilę nabierać powietrza. Sprawdź, ile sekund ty potrafisz wydawać jednostajny dźwięk bez nabierania powietrza.
  • Kiedy bocianom jest za gorąco, chłodzą sobie nogi odchodami. Dla człowieka może nie jest to zbyt estetyczne, jednak i my mamy swoje sposoby, by schłodzić się w upalny dzień. Wymień ich jak najwięcej.
  • Najmniejsze ptaki na świecie to oczywiście kolibry. Dzięki długim dziobom wypijają nektar z kwiatów. Jednak nieraz się zdarza, że taki dziób jest dłuższy niż całe ciało małego kolibra. Nie ma więc szans, by ptak wyczyścił sobie nim pióra. Często więc zamiast dziobem kolibry „myją się” nogami. A gdybyś ty nie mógł podczas mycia używać rąk, to jaki byś znalazł inny sposób?
  • Wrona to bardzo niedoceniony ptak. Udowodniono, że jest niemal tak inteligentna jak pies. Można więc teoretycznie nauczyć ją kilku sztuczek. Jakich sztuczek nauczyłbyś wronę i po co?
  • Są na świecie ptaki, które potrafią spać w powietrzu. W ciągu dwóch dni spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie to ptaki. Możesz poprosić o pomoc rodziców, rodzeństwo lub znajomych. Możesz zajrzeć do atlasu, poszperać w bibliotece lub skorzystać z zasobów internetu. Czy zdarzyło ci się zasnąć w dziwnych miejscach lub dziwnych pozycjach?*
* zabawa inspirowana pomysłami zaczerpniętymi z książki Anny Jankowskiej pt. „Po co kotu wąsy. Czyli jak odpowiadać dziecku na trudne pytania” .


oraz wiele innych ciekawostek..

nawet zajęcia z gliną na przedszkolnym podwórku  , przypominające budowanie wigwamów w indiańskiej wiosce -  będą dla  dzieci studnią przyjemności i radości.


Pozdrawiamy ciepło wakacyjnie!

Kadra







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz